Dubový požerák
Dubový požerák neboli kbel je určitý typ vypouštěcího zařízení u rybníků. Má tvar svislé šachty umístěné v blízkosti hráze. Voda pak přepadá v horní části přes dlužovou stěnu na dno šachty. Odtud pak voda odtéká výpustním potrubím do recipientu. Výpusť lze umístit u dna. Požerák umožní úplné vypuštění rybníka.
Jak funguje dubový požerák
Dlužová stěna se vyrábí nejčastěji z dubových fošen. Je-li stěna vyšší, její spodní část se vybetonuje a u dna je opatřená šoupětem. Dubový požerák je buď otevřený, kdy voda přepadá z vodní hladiny nebo uzavřený, kdy voda odtéká ode dna. Dále je pak dubový požerák kombinovaný, který umožňuje přidáním další stěny měnit jaká voda bude odtékat. Výška dlužové stěny pak určuje výšku hladiny. Přidáváním a odebíráním dluží ji jde snadno regulovat. Na stavbu požeráků se dnes používá především beton, dříve to bylo výhradně dřevo. U starých rybníků najdete dubový požerák dost často. Chcete-li jej nahradit replikou, vyrobíme vám jej přesně na míru.
Dubový požerák musí být správně nadimenzován za použití rovnice přepadu. Šířku požeráku vám pak navrhneme takovou, aby nedošlo k zaklopení a následně proniknutí stlačeného vzduchu do výpustného potrubí. Zaklopený vzduch může způsobit poškození potrubí.
Námi vyrobený dubový požerák slouží k udržování úrovně výšky hladiny na rybnících a dalších vodních tocích. Umístit jej můžete u paty hráze nebo přímo v hrázi rybníka. Výhodou je snadná manipulace a rychlá montáž. Dubové dřevo se již po celá staletí používá na nejrůznější vodohospodářské stavby. Je odolné vůči vodě i povětrnostním vlivům a vydrží i 20 a více let. Je možné jej vyrobit v různých délkách, přesně podle vašich požadavků.