Dubové trámy
Dřevo je jedním ze základních materiálů používaných ve stavebnictví. Je dobré seznámit se s jeho nevýhodami, výhodami. Dubové trámy jsou hranaté dřevo. Jejich rozměry jsou obvykle: tloušťka: 200,250 mm, šířka: 200,225,250 mm, délka: 2400,6000 mm. Používají se hlavně ve střešním nosníku – základy, klády, čepice a jako stavební prvky stěn a vaznice, dříve se využívaly pro stavbu mostů, používají se jako železniční pražce.
Dubové trámy – vlastnosti
Dubové trámy jsou řezivo hraněné ze čtyř stran. Vyrábí se pouze na pilách. Průřezový tvar je zpravidla čtverec nebo obdélník. Dělí se na hranoly s průřezem více než 100 cm2 a hranolky s průřezem 25-100 cm2. Trámový strop ze dřeva je pokryt deskami, OSB deskami. Může být také ponechán nekrytý. Často se nechává odhalený, aby zdůraznil charakter tradiční stavby. Na stavbu se používají dubové trámy, které musí mít dostatečnou úroveň vlhkosti. Tento stupeň by měl být v rozmezí 15-8%. Nejprve však musí být vysušeno. Sušení by mělo probíhat na čerstvém vzduchu nebo uměle v sušících komorách.
Dubové trámy na stropy
Dřevěné stropy s odpovídající hmotností a izolačními vrstvami mají poloviční hmotnost než tradiční keramické nebo železobetonové stropy. Používají se v kanadském systému k vytváření stropů a stěn. Nevýhodami tohoto řešení jsou hořlavost struktury, nízká odolnost proti biologické korozi (obvykle dřevo vyžaduje umělou impregnaci) a tendence k deformaci i přes žádnou změnu zatížení. Výhodou je, že se toxické látky netvoří, pokud materiál hoří.
Existuje 5 druhů dřevěných stropů: holý dřevěný strop, holý dřevěný strop s podhledem, dřevěný strop se slepým stropem, strop se slepým stropem s deskami na trámech zabudovaných do sloupu a dvojitý dřevěný strop. Základním stavebním materiálem jsou dubové trámy, které po ošetření odolávají hnilobě, dřevokazným houbám a hmyzu.