Dubové řezivo suché vlhkost 6% – 12%
Dubové řezivo je všestranný materiál, který má široké využití. Aby však plnilo svou funkci řádně, je potřeba ho nejprve správně vysušit. Sušení dřeva je obecně bráno jako cílené snižování vlhkosti dřeva.
Dřevo má přirozenou vlastnost dřeva navlhavost, kdy mění svoji vlhkost podle okolního prostředí. Jinou vlhkost má dřevo venku a jinou použité jako nábytek v dětském pokoji. Cílem je, aby mělo dubové řezivo konečnou vlhkost odpovídající podmínkám, ve kterých bude dřevo umístěno. V případě, že je dřevo vlhké, dochází k jeho kroucení a sesychání.
Výhody suchého řeziva
Vysušené dubové řezivo suché vlhkost 6-12% má dobré tepelně-izolační vlastnosti, má nižší hmotnost i objem. Vysušené dřevo můžete impregnovat, natírat či lepit a dobře obrábět. Při sušení je ze dřeva odstraněna velká část vody. Toto dřevo se hodí na truhlářské výrobky i pro prvky zabudované v konstrukcích. Dřevo je při vlhkosti 12% a výše přirozeně chráněno proti napadení dřevokazným hmyzem a není potřeba jej impregnovat. Pro vnější stavebně truhlářské výrobky se používá dřevo o vlhkosti 10-14%, pro vnitřní 8-10%. Sušení se provádí uměle nebo přirozeně.
Dubové řezivo suché vlhkost 6%-12% je sušeno uměle v sušárnách. Umělé sušení je způsob, kdy je teplo pro vysušení dřeva přiváděno z cizího zdroje. Umělé sušení je prováděno v sušárnách podle předem stanoveného sušícího řádu. Při jeho sestavování lze měnit teplotu, rychlost proudění vzduchu, relativní vlhkost sušícího prostředí.
Při sušení dochází na jeho samotném počátku k odpařování volné vody z buněk. Při tomto procesu k žádným změnám ve dřevě nedochází. Jakmile dojde k překročení bodu nasycení vláken, začne se odpařovat voda vázaná, která je umístěna v mezibuněčném prostoru. Dřevo sesychá a mění se jeho rozměry. Při špatném postupu při umělém sušení dřeva mohou vznikat deformace a trhliny, což kvalitu dřeva výrazně sníží. Naopak správné sušárenské postupy časté vady dřeva vzniklé nesprávným postupem můžete minimalizovat.