Dubové polohraněné řezivo
Řezivo je stavební materiál, který se získává podélným rozřezáním kulatiny. Většinou má minimálně dvě protilehlé plochy rovnoběžné a jeho tloušťka je 10 cm. Dělí se na deskové, hraněné a dubové polohraněné řezivo. Na výrobu používáme kvalitní dubové dřevo, které pochází výlučně z českých a slovenských lesů.
Rozdělení řeziva
Hraněné řezivo
V příčném průřezu má většinou pravý úhel a platí, že šířka je menší než dvojnásobek tloušťky. Dělí se na hranolky, hranoly, latě a lišty.
Deskové řezivo
U něj platí, že jeho šířka je minimálně dvojnásobek tloušťky. Dělí se na prkna, fošny, krajinová prkna a krajiny.
Polohraněné řezivo
Dubové polohraněné řezivo má dvě plochy rovnoběžné a oblé boky. Dělí se na trámy a polštáře. Polštář má tloušťku do 100 mm, trám má tloušťku více než 100 mm.
Jak skladovat polohraněné řezivo
Stavební i truhlářské řezivo je potřeba správně skladovat. Dubové polohraněné řezivo má velmi jednoduché zásady skladování. Jednou z možných variant je, že si nakoupíte či vytěžíte kulatinu z vlastních zdrojů a necháte si ji na pile zpracovat.
Vzniklé dubové polohraněné řezivo je potřeba nechat před použitím řádně vyschnout. V případě, že zvolíte metodu přirozeného schnutí, musíte dbát na to, aby bylo dřevo správně uložené. Stejná pravidla platí i v případě, že koupíte hotové dubové polohraněné řezivo, které není řádně vyschlé. Stejně tak je třeba řešit uskladnění, pokud si kupujete řezivo do zásoby s předstihem, například kvůli výhodné prodejní ceně. Zásadní vliv na kvalitu dřeva má vlhkost a voda, proto se hraněné i nehraněné řezivo musí ukládat tak, aby nebylo v přímém kontaktu s půdou a nebylo vystaveno působení vody. První vrstvu uložte na kolmé podstavné hranoly, alespoň 30 cm nad zemí.