Dubové piliny
V našem sortimentu najdete také dubové piliny. Zpracováváme dubové dřevo a vzniklý odpad se nazývá piliny. Existuje mnoho způsobů, jak je použít. Co můžeme dělat s pilinami?
Dubové piliny a jejich využití
Piliny se v domácnostech používají po staletí. Byly používány nejen jako levné (a málo efektivní) palivo, ale také jako materiál pro odlévání konkáv, díky čemuž se lépe tepelně izolovaly. Tato vlastnost pilin způsobila, že se staly jednou ze složek jiného typu podlah – stožárů – které rovněž sestávaly z plev, plev a hlíny – od konkávních se lišily v lepších tepelných a zvukových vlastnostech. O četnosti využití pilin svědčí skutečnost, že byly použity podobně jako sláma k jejich oddělení vrstvy ledových bloků ve stinných sklepech pod zemí. I dnes máme spoustu příležitostí k použití pilin, i když se životní podmínky zlepšily a led uchováváme jinak. Kde se dnes můžeme setkat s tímto materiálem?
Dubové piliny jako palivo
Brikety na pelety a dubové piliny mají v poslední době velkou popularitu jako topné palivo. Lze je použít ve stejných topných zařízeních, ve kterých se spaluje uhlí nebo dřevo. Piliny nejsou slepeny lepidlem, nýbrž jsou lisovány pod velkým zatížením. Najdeme také kamna určená pouze pro piliny – například, volně stojící pec poháněná jednou pro spalování pomocí výměnné náplně. V závislosti na tom, kolik pilin se v peci hromadí, můžou kamna hořet nepřetržitě i 24 hodin – v tomto případě však musíte zajistit minimální přívod vzduchu do pece.
Krbová,kachlová nebo plechová kamna se nejčastěji používají k vytápění garáží, dílny nebo jiných technických místností. Můžeme se také setkat s volnými palivovými kamny používanými neustále – v nich je automatický podavač.
Hnojivo
Dubové piliny se velmi často používají jako organické hnojivo. Kvůli jejich rozkladu půda získává humus, ale aby k tomu došlo, musí být mikroorganismy v půdě opatřeny dusíkem nezbytným pro proces rozkladu. Za tímto účelem se na skladované piliny nalijí přípravky s přídavkem dusičnanu amonného, hnoje, sekané trávy, močoviny nebo prachu. Při hnojení rostlin pilinami je velmi důležitý materiál původu – ať už jde o piliny jehličnatých nebo listnatých stromů. V prvním případě není nutné kompostování, i když se doporučuje. Dubové piliny musí být kompostovány po dobu minimálně 4 měsíců. Hotové hnojivo se používá k zakrytí půdy (10 litrů na 1 m²) a poté k vykopání. Také můžete použít piliny na mulčování v těsné blízkosti rostlin. Práce se provádějí na podzim.