Dubové palivo
Od lidí, kteří chtějí koupit palivové dříví, často slyšíte, že hledají nejlepší a nejtěžší druhy, jako je buk nebo dub. Zatímco se bukové dříví používá jako palivo běžně, dubové palivo tak často využíváno není.
Dubové palivo – vlastnosti
Pokud jde o hustotu dřeva, je skutečně vysoká, srovnatelná s bukem a popelem, ale opět není nejvyšší (nižší než habr a další). Dubové dřevo je těžké a tvrdé a určitě má vysokou kalorickou hodnotu a účinnost spalování, ale má také řadu dalších méně pozitivních vlastností. Doba schnutí dubového dřeva je velmi dlouhá a je výsledkem fyzikálně-chemických vlastností. Někteří věří, že dub by měl být skladován až 3 roky. Pravděpodobně málokdo z nás při současném tempu života má čas a místo na tak dlouhé skladování dřeva. Dubové palivo má velmi velkou část kůry, která přesahuje 20% celkové hmotnosti dřeva. Pro srovnání je podíl kůry v habru a buku pouze 7%, což je 3krát méně než v dubu.
Dubové dřevo má specifické vlastnosti, obsahuje mnoho kyselin a tříslovin (čerstvé dřevo dává zvláštní vůni kyseliny octové). Vysoký obsah kyselin a tříslovin v dubovém dřevu může způsobit větší znečištění krbu. Často se stává, že dubové palivo pochází z pomalu rostoucích stromů, které mají hodně hrbolků a uzlů. V praxi to bude znamenat, že sekání je velmi obtížné.
Jak vidíme, dubové palivo má mnoho nevýhod, přesto je to produkt vyhledávaný. Důvodem je pravděpodobně to, že dub jako průmyslový (nepalivový) materiál je cennou a vyhledávanou surovinou. Dubové dřevo je extrémně silné a odolné, také v podmínkách nadměrné vlhkosti. Dubové dřevo má svou značku v prvotřídním nábytku, schodech a dalších produktech a pravděpodobně tento názor následovalo také dubové palivo. Role dubu jako paliva je velmi často přeceňována. Dubové palivo má mnoho nevýhod, které ho diskvalifikují. Nákup dubu může být dobrou investicí, pokud je již zpracováno a řádně vysušeno nebo si můžeme dovolit jej skladovat několik let.