Dubové balkony
Potřebujete balkon v samostatně stojícím domě? Koneckonců, obvykle sedíme na terase. To je hlavní pochybnost odpůrců tohoto řešení. Balkon však může být užitečný – je třeba jej pouze řádně a pečlivě vyrobit.
Dubové balkony „rozšiřují“ místnost a otevírají ji do okolí. Balkonové dveře, větší než běžné okno, lépe osvětlují interiér. A co je nejdůležitější, pro obyvatele přízemí nebo podkroví je balkon náhradou jejich vlastní terasy. Kromě toho pěkný a proporcionální balkon diverzifikuje tělo budovy. Podmínka je ve skutečnosti jedna: musí být velmi pečlivě vyroben tak, aby nevytvářel tepelné mosty v místě jeho připevnění a aby déšť nebo mrazivá voda nepoškozovaly jeho strukturu.
Balkony jsou postaveny výhradně ze dřeva nebo železobetonu a jako smíšené konstrukce. Za povšimnutí stojí, že nejoblíbenější jsou balkony vyrobené z dubového dřeva, které je pevné, pružné, odolné a především pak dubové balkony s železobetonovou konstrukcí velmi dobře vypadají.
Dřevěné dubové balkony a jejich konstrukce
Tyto balkony se nejčastěji vyskytují v dřevěných nebo cihlových domech. Podlaha z desek je připevněna k prodlouženým stropním trámům, vyčnívajícím z obrysu budovy. Někdy na dřevěná žebra. Dřevěné dubové balkony můžou být také založeny na sloupech. Toto řešení je nejjednodušší jak z hlediska výkonu, tak z důvodu snadnosti následné údržby.
V kamenných domech můžete mít také dubové balkony. Spočívají pak na dřevěných rovnátkách a jsou tak podepřeny zespodu. Dubové balkony s dřevěnou konstrukcí zabraňují problémům spojeným s oteplováním místa na sezení. Dřevo má mnohem nižší součinitel přenosu tepla než betonu, takže i v místech, kde dřevěné izolační prvky procházejí izolační vrstvou stěny, bude únik tepla omezen. Čím jsou dubové balkony delší, tím je potřeba mít více podpůrných sloupů.