Dubová stavidla
Stavidlo je velmi jednoduchý hradicí prvek, který slouží k zastavení a regulaci průtoku vody. V případě povodně může plnit funkci bezpečnostního přelivu, kdy voda přetéká přes jeho hranu. Částečně povytažené dubové stavidlo nad úroveň nádrže vede k regulaci průtoku. Průtok samotný je pak definován velikostí vzniklého otvoru, výškou hladiny a rychlostí jakou proudí před a za stavidlem.
Konstrukce dubového stavidla
Dubová stavidla se jako hrazení používají odnepaměti. Většinou se používá u otevřených převaděčů a skládá se z dřevěné desky, kterou pohybuje zdvihací mechanismus umístěný svisle v postranním vedení. Tento mechanismus je možné umístit rovnou nad stavidlo na příčník zvaný pouch. Méně často se umisťuje za stavidlovou desku. Zdvihání je ruční nebo pomocí mechanismu doplněného převodovkou a elektromotorem. Dubová stavidla jsou osazována do betonového koryta tak, že je jeho vedení zapuštěno ve stěně a desku je možné zdvihnou úplně na hladinu. Neklade pak díky tomu žádný odpor protékající vodě.
Stavidlo musí být konstruováno tak, aby odolalo i silnému tlaku vody. Vyrábíme dubová stavidla na míru. Stavidla se na vodních dílech používají ve třech různých funkcích.
Stavidlo ochranné je umístěno v odběrném objektu jezu za hrubými česlemi, na vstupu do náhonu nebo potrubí. Tato dubová stavidla jsou určena k regulaci průtoku vody nebo úplnému zavření při povodních či opravách náhonu.
Stavidlo kašnové – umisťuje se za jemnými česlemi a uzavírá vstup do motoru.
Stavidlo jalové – se umisťuje na konci náhonu a slouží k vyplachování usazených nečistot, úplnému vyprázdnění náhonu a také může mít funkci jalového přepadu.
Dále se dubová stavidla používají jako vypouštěcí stavidla vodní nádrže, přepouštěcí stavidla, proplachovací stavidla tyrolského jezu, případně jako regulační stavidla vodních kol.