Dubová mola
Neexistují snad zajímavější stavby než jsou dubová mola. Jedná se o plošiny, které umístíte tam, kde je potřeba usnadnit přístup do vody, třeba u rybníka v zahradě. Nejenže vypadají hezky a poslouží jako zajímavá dekorace v soukromých zahradách i veřejných parcích, ale lze je použít také pro posezení s přáteli nebo na opalování.
Dubová mola na míru
Nic nevypadá působivěji než dubová mola na vodních plochách. Můžete je vídat na rybnících, na březích přehrad i přírodních koupalištích. Dubová mola vyrábíme na míru v libovolných rozměrech. Na výrobu je použito kvalitní dubové dřevo, které je z českých dřevin nejodolnější vůči povětrnostním vlivům, změnám teplot i střídání sucha a vlhka. Dubová mola mohou mít různou velikost i tvar.
Dubová mola a jejich konstrukce
Dubová mola mají jako hlavní prvek struktury dřevěné trámy tvořící rám, ke kterému jsou desky připevněny. Aby byl rám pevnější, vyplatí se spojit paprsky s přesahem. Pod každým připojením by podpora měla spočívat na pevně ukotvených sloupcích ukotvených na betonových patkách (mohou být vyrobeny na místě nebo zakoupeny hotové). Konstrukce plošiny nesmí přijít do styku se zemí, protože podporuje rozklad dřeva. Dřevěné sloupky by proto neměly být upevněny přímo do betonu, ale měly by být zabudovány do kovových stojanů nebo plochých tyčí. Tyto prvky by měly být ukotveny v základu tak, aby umožňovaly vertikální montáž stojanů, 5-7 cm nad zemí. Po namontování sloupků se na ně položí nosníky tvořící rám a upevní se speciálními ocelovými konzolami se zesílením. V rozích rámu jsou nosníky spojeny ocelovými spojovacími úhly.
Pod dubová mola se vyplatí položit fólii nebo geotextilii a zakrýt je štěrkem. To zabrání prorůstání rostlin deskami, kterých se pak lze zbavit jen obtížně.